Pomocna usługa: płatności cykliczne

21 sierpnia 2018
Czy korzystałeś kiedyś z usługi automatycznych płatności? W różnych systemach spotkamy wiele opcji: płatności cykliczne, zlecenia stałe czy właśnie płatności automatyczne. Takie rozwiązanie powstało dla osób, które w ciągu miesiąca opłacają wiele abonamentów, subskrypcji, karnetów lub prenumerat, a nie zawsze mają czas, by o nich pamiętać. Zleceniem stałym możemy opłacić też rachunki za mieszkanie, czynsz, Internet – generalnie wszystkie opłaty, do których jesteśmy zobowiązani. To idealna opcja dla rodzin, w których np. jedna osoba zajmuje się domowym budżetem. Zapraszamy do lektury!

Jak to działa?
Płatności cykliczne (lub zlecenia stałe) działają na zasadzie automatycznego opłacania stałej wysokości kwot w określonym cyklu przez bank lub operatora rozliczeniowego. Sam ustalasz harmonogram takich opłat, jednorazowo wpisujesz szczegółowe dane oraz wyrażasz zgodę na taką czynność. Resztę robi za Ciebie bank, wysyłając regularne powiadomienia o transakcjach. Niektóre systemy oferują także przelewanie określonej kwoty na inne prywatne konto. Możesz to wykorzystać np. do robienia oszczędności i przelewania części pieniędzy na Twoje drugie konto czy wysyłać kieszonkowe dla dzieci. Przede wszystkim chodzi o wygodę i funkcjonalność. 

Zyskujesz kontrolę
Dla większości z nas przychodzi czas, w którym muszą ogarnąć różne sfery swojego życia, w tym finanse. Tworząc harmonogram płatności cyklicznych uświadomimy sobie, ile usług opłacamy, a z ilu naprawdę korzystamy. Zwykle płacimy za różne rzeczy w innych terminach, więc rzadko kiedy mamy świadomość, jaką kwotę przeznaczamy na wszystko każdego miesiąca. Płatności cykliczne pomogą nam uporządkować ten bałagan i zweryfikować nasze potrzeby. Plusem korzystania z nich jest możliwość zrezygnowania w każdym momencie bez żadnych konsekwencji. 

Co jeszcze powinieneś wiedzieć o płatnościach automatycznych: polecenie zapłaty
Pewnie zastanawiasz się, co zrobić w wypadku, gdy rachunki lub abonamenty przekroczą ustaloną kwotę. W końcu zdarza się, że nie wykorzystasz wszystkich środków na koncie albo wyrobisz nadpłatę. W takim wypadku lepiej wybrać opcję polecenia zapłaty, a nie płatności cyklicznej. Usługa polecania zapłaty działa na podobnej zasadzie – bank automatycznie obciąża Twoje konto – jednak kwotą podaną przez wierzyciela, a nie przez Ciebie. Taka opcja wymaga obustronnej zgody, i sprzedawcy usługi i Twojej – ale również jest wygodna. Jeśli zdarzy się, że opłacona przez bank kwota wydaje Ci się zbyt wysoka, masz prawo w ciągu 56 dni anulować automatyczną płatność, a bank zwróci pieniądze. W tym wypadku powinieneś osobiście skontaktować się z wierzycielem i wyjaśnić sprawę rachunku. 

Dla kogo płatności cykliczne to dobre rozwiązanie?
Z tej opcji mogą korzystać nie tylko osoby prywatne, ale także przedsiębiorstwa. Dla nich ta opcja działa trochę na innych zasadach, więc jeśli prowadzisz przedsiębiorstwo i interesuje Cię taka forma płatności, koniecznie skontaktuj się z Twoim bankiem lub operatorem rozliczeniowym i dowiedz się o szczegółach oferty. Dzięki płatnościom cyklicznym usprawnisz funkcjonowanie Twojej firmy!
 

To może Cię zainteresować