Bezpieczne zakupy i płatności w Internecie?

16 listopada 2018

Zakupy online to świetny sposób na porównywanie cen, znajdowanie okazji i oszczędzanie pieniędzy. To szansa na kupowanie interesujących nas towarów z dowolnego miejsca dzięki internetowemu lub mobilnemu połączeniu. Jednak wraz z rosnącą popularnością zakupów internetowych coraz więcej osób próbuje wyłudzić pieniądze lub wykraść dane e-klientów. Na szczęście, jeśli przestrzegaszkilku prostych zasad, możesz mieć gwarancję, że Twoje zakupy online będą bezpieczne. 

Badanie witryny i sprzedającego
Istnieją tysiące stron internetowych, na których można robić zakupy w Internecie i tysiące niezależnych sprzedawców. Większość z nich jest całkowicie legalna, ale nie brakuje również takich stron, które żerują na naiwności lub nieostrożności klientów, wyłudzając pieniądze lub dane. Jeśli korzystasz z witryny, której wcześniej nie używałeś, wyszukaj online informacje na jej temat. Sprawdź recenzje i opinię jej klientów. Już sam ich brak powinien wzbudzić Twoją czujność. Lepiej znane witryny e-commerce są z pewnością bardziej niezawodne, ale mogą być też bardziej podatne na ataki hakerów. Dlatego korzystając z nich również zachowaj podstawowe zasady bezpieczeństwa. 

Bezpieczeństwo online
Jest kilka rzeczy, które możesz zrobić, aby zachować bezpieczeństwo w Internecie. Upewnij się, że oprogramowanie i ochrona antywirusowa Twojego komputera lub urządzenia mobilnego są aktualne. Aktualizacje często zawierają zmiany, które pomagają chronić Twoje urządzenia przed oszustami i przestępcami internetowymi. Zawsze wybieraj silne hasła do kont online, używając kombinacji wielkich i małych liter, cyfr i znaków specjalnych. Zadbaj o to, aby hasła nie wpadły w niepowołane ręce. Nie rób zakupów internetowych w miejscach, w których komputery są ogólnodostępne np. w kafejkach czy pracowniach komputerowych na uczelni. Unikaj również publicznych, niezabezpieczonych sieci wi-fi. 

Korzystaj ze sprawdzonych bramek płatniczych
Wielu sprzedawców daje możliwość korzystania z bramek płatniczych, które nie tylko usprawniają proces zakupowy, ale również sprawiają, że zakupy stają się bezpieczniejsze. Oczywiście, rynek usług płatniczych jest obecnie bardzo szeroki. Jednak istnieje grupa renomowanych i sprawdzonych dostawców, którzy w oczach klientów są gwarancją bezpieczeństwa danej witryny, nawet, jeśli sam sprzedawca nie jest dobrze znany. Przykładem może być firma Dotpay od lat działająca na naszym rynku, która uznawany jest za jeden z najbezpieczniejszych systemów płatniczych. Liczne zabezpieczenia i ochrona danych osobowych sprawiają, że sklepy korzystające z Dotpay są chętniej wybierane przez klientów. 

 

To może Cię zainteresować