Na co uważać płacąc kartą przez Internet?

6 stycznia 2018

W dzisiejszych czasach płacenie kartą w sieci staje się coraz bardziej popularne. Wiąże się to zwyczajnie z wygodą, łatwością oraz szybkością realizacji transakcji, a tym samym zamówienia. Coraz więcej e-przedsiębiorców wybiera właśnie tę formę płatności jako główną opcję dla swojego e-sklepu. Dzięki temu środki finansowe wysłane przez klienta szybko znajdują się na koncie e-sprzedawcy, który równie szybko może wysłać zamówiony towar. Czy jednak metoda ta jest w pełni bezpieczna?

Systemy zabezpieczeń bankowych dla klientów korzystających z karty płatniczej są bardzo wysokie, jednak nawet wysokiej klasy zabezpieczenia nie są w stanie ochronić przed lekkomyślnością samego klienta. Niestety często kierujemy się zbyt dużą ufnością lub wygodnictwem, przechowując na przykład kartę płatniczą wraz z kartką z numerem PIN. 

Zabezpiecz swoje dane
Pamiętaj, żeby nigdy, przenigdy nie podawać poufnych informacji na różnego rodzaju podejrzanych stronach z pirackim oprogramowaniem czy treściami dla osób dorosłych. W ten sposób sami wystawiamy się na atak, przed którym nikt nas nie obroni. Zdarza się jednak, że również duże firmy dopuszczają do wycieku danych. Właśnie dlatego banki udostępniają różnego rodzaju innowacje, mające na celu zwiększenie bezpieczeństwa transakcji przeprowadzanych przy użyciu karty. Wiele z nich wysyła SMS-em kod, który należy wprowadzić w trakcie płatności ze swojego konta przez Internet. Z kolei inne oferują możliwość otrzymywania SMS-ów informacyjnych o wszystkich właśnie przeprowadzanych transakcjach. Nowym rozwiązaniem jest możliwość wyrobienia sobie kart przedpłaconych, na które przelewamy tylko tyle pieniędzy, ile potrzebujemy do przeprowadzenia pojedynczej transakcji. Karta ta nie jest powiązana z głównym kontem bankowym użytkownika, tak więc nawet jeśli oszust pozna jej dane, nie otrzyma dostępu do naszego rachunku. 

Opcja chargeback
Nawet jeśli padniemy ofiarą cyberoszusta, to wciąż istnieje możliwość odzyskania środków. Otóż wszystkie transakcje przeprowadzane kartami kredytowymi VISA i MasterCard są objęte dodatkową gwarancją, tzw. chargeback. Każdy klient, którego dane wyciekły lub na ich rachunku zaczęły pojawiać się nieautoryzowane transakcje, może skorzystać z tej usługi. Aby to zrobić trzeba złożyć reklamację w swoim banku i czekać na decyzję. Najczęściej są one wydawane po myśli klientów. Upewnij się również czy w Twoim banku transakcje kartą kredytową przeprowadzane są przez zewnętrznego dostawcę płatności, jak np. Dotpay. Wtedy musisz dowiedzieć się czy mogą być reklamowane w ten sposób.

To może Cię zainteresować