Rozwój polskiego e-commerce

30 czerwca 2016

Polskie sklepy internetowe przeżywają obecnie ogromny rozwój i cieszą się gigantyczną popularnością. W sieci sprzedawane są produkty z rozmaitych branż. Jednak największym zainteresowaniem cieszy się sprzęt RTV/AGD. Według badan przeprowadzonych przez PayU w 2012 roku niemal, co trzecia złotówka wydana w sieci trafiła na konta sprzedających sprzęt RTV i AGD. Ta tendencja z pewnością jeszcze długo nie ulegnie zmianie.

Za pośrednictwem sieci towary sprzedają nie tylko małe sklepy, ale również liderzy rynku. Zakupów sprzętu elektronicznego nie dokonujemy na co dzień. Co więcej, wydajemy na nie spore kwoty. Nic więc dziwnego, że tego rodzaju zakupy poprzedzone są dosyć skrupulatną analizą ofert. W analizie tej brane są pod uwagę również sklepy internetowe. Klienci pragną znaleźć najbardziej korzystną dla siebie ofertę. Poświęcają, więc znacznie więcej czasu na przeglądanie asortymentu poszczególnych sklepów, niż w przypadku innych zakupów. Ogromne znaczenie dla elektronicznej branży e-commerce miało rozpoczęcie sprzedaży internetowej przez takie sieci sklepów, jak Media Markt czy Saturn.

Okazuje się, że dokonując zakupów za pośrednictwem Internetu coraz częściej korzystamy z korzystnych systemów sprzedaży ratalnej. Ta forma finansowania zakupów stała się bardziej popularna, niż na początku jej istnienia w sieci. Oczywistym jest, że z rat jesteśmy bardziej skłonni skorzystać w przypadku towarów o większej wartości. Na raty kupujemy, więc przede wszystkim komputery, sprzęt RTV/AGD oraz telefony komórkowe.

Wśród sklepów internetowych prym wiodą sklepy sprzedające elektronikę użytkową oraz urządzenia gospodarstwa domowego. Ich klienci stanowią aż 30% internautów. Jakie jeszcze towary cieszą się zainteresowaniem e-klientów? Są to z pewnością dobra kultury, a więc książki, płyty z muzyką oraz płyty z filmami. Trzecią kategorią popularnych w sieci produktów są oczywiści ubrania.

Kim jest przeciętny e-klient? Jest to młoda osoba, mająca mniej, niż 29 lat. Jest mieszkańcem miasta i posiada wyższe wykształcenie. Można się, więc spodziewać, że w przyszłości po zakupy elektroniczne sięgnie coraz więcej osób z tej grupy. Zakupy w sieci to dla nich ogromna wygoda, oszczędność czasu oraz pieniędzy. Sklepy internetowe są dostępne o każdej porze, co dla wielu zapracowanych od świtu do nocy Polaków, stanowi ich ogromną zaletę.

Obroty e-sklepów i serwisów aukcyjnych do sumy rzędu 20 miliardów złotych. Kwota ta z pewnością robi wrażenie. Jednak istnieje szansa na jej zdecydowany wzrost. Wiąże się to oczywiście z wielkimi wyzwaniami, jakie stoją przed właścicielami sklepów internetowych. 

 

To może Cię zainteresować