Cztery wskazówki - bezpieczeństwo płacąc w sieci

24 marca 2018
Płatności w sieci stają się obecnie coraz popularniejsze, ale czy wiemy w jaki sposób zadbać o swoje bezpieczeństwo podczas korzystania z płatności internetowych? Przy tak prężenie rozwijającej się technologii i coraz to nowych możliwościach płacenia przez Internet rozwija się również niestety cyberprzestępczość. Poniżej kilka wskazówek jak można jej uniknąć. 

Po pierwsze: Płać poprzez zaufanych pośredników płatności
Mowa tutaj przede wszystkim o bankach, agencjach rozliczeniowych oraz innych, ale koniecznie licencjonowanych czy tez certyfikowanych podmiotach. Wszystkie tego typu instytucje są rejestrowane poprzez Komisje Nadzoru Finansowego, to ona sprawdza czy dana firma spełnia wszystkie niezbędne wymagania bezpieczeństwa. Aby sprawdzić czy dokonujemy płatności właśnie poprzez takich wiarygodnych pośredników wystarczy odwiedzić stronę internetową Komisji Nadzoru Finansowego. Powinniśmy to robić za każdym razem gdy zaczynamy korzystać z nowego, nie znanego nam jeszcze pośrednika płatności. 

Po drugie: Weryfikuj wiarygodność instytucji płatniczych
Jest to kolejny krok, aby nasze pieniądze trafiły tam gdzie chcemy. Aby sprawdzić wiarygodność stron internetowych z których korzystamy powinniśmy sprawdzać czy adres interesującej nas strony zaczyna się od https, oraz czy pojawia się przy nim charakterystyczna kłódeczka. Obecnie jednak to troszkę za mało. Konieczne jest również sprawdzenie domeny, co możemy zrobić klikając w kłódeczkę i sprawdzając do jakiej domeny jest nasza strona przypisana. Dzięki temu unikniemy większośći niebezpieczeństw. 

Po trzecie: Dokładnie sprawdzaj dane dokonywanej płatności
Obecnie cyberprzestępcy mogą poprzez szkodliwe oprogramowanie podmienić skopiowany przez nas z wiadomości sms, maila czy strony internetowej numer konta. Wtedy niezauważenie nasze pieniądze przepłyną na konto oszusta – aby się przed tym chronić i nie zorientować się po chwili, że nasze konto zostało doszczętnie oczyszczone ze środków finansowych wystarczy bycie dokładnym i sprawdzanie ponowne wklejonego przez nas numeru konta.

Po czwarte: Uważaj na publiczne HotSpoty
Udostępniana publicznie sieć to kolejna rzecz, na którą powinniśmy uważać. Dokonując płatności przez nieznaną nam sieć narażamy się na kolejne ataki cyberprzestępców, którzy mogą przechwycić nasze dane i tym samym nasze konta. Jeżeli musimy dokonać płatności internetowej najlepiej jest korzystać z znanych nam sieci – sieci domowej, komórkowej albo publicznej instytucji – na przykład biblioteki, uniwersytetu itd.

To może Cię zainteresować