Czy warto ustawiać płatności cykliczne?

17 sierpnia 2018

Czy wiesz, z ilu abonamentów i subskrypcji korzystasz każdego miesiąca? Na pewno trudno by Ci było wymienić wszystkie w jednej chwili, bo opłacasz je od pierwszego do ostatniego dnia miesiąca – a na dodatek każdy w inny dzień. Do tego dochodzą rachunki, czynsz, opłata za wywóz śmieci i opłata za Internet. Być może korzystasz z dodatkowych usług, np. karty multisport lub wykupiłeś karnet na konkretną siłownię. Rynek usługowy oferuje nam tyle różnych możliwości, że często nie wiemy, co i kiedy trzeba rozliczyć – a czas pędzi nieubłaganie. Ile razy zdarzyło Ci się zapomnieć o opłaceniu subskrypcji, za którą płaciłeś mniejszą kwotę? Dla zabieganych osób mamy dziś świetne rozwiązanie – ustawienie płatności automatycznych.

Płatności cykliczne
Powierz część swoich obowiązków Twojemu automatycznemu pomocnikowi. W tym wypadku warto przeszukać konto internetowej bankowości, z której korzystasz lub zarejestrować się w serwisie rozliczeniowym, np. Dotpay, który ma w swojej ofercie taką (i o wiele więcej innych) usługę. Polega to na stworzeniu harmonogramu na regularne opłaty – czyli wszystkie Twoje abonamenty, karnety, subskrypcje, członkostwa, prenumeraty itd. Wtedy Twój operator będzie autoryzował takie transakcje bez Twojego udziału i wysyłał o nich powiadomienia (na maila bądź smsowo). Taka niepozorna funkcja zdecydowanie odciąży Twoje codzienne obowiązki i będziesz mógł skupić się na czymś innym.

Warto?
Płatności cykliczne, jak każde inne rozwiązanie, posiada swoje wady i zalety. O zaletach nieco napisaliśmy, ale dodajmy wygodę i łatwość w obsłudze. Jeśli chodzi o wady, to także moglibyśmy powiedzieć: wygoda. Dlaczego? Kiedy już przywykniemy do korzystania z płatności cyklicznych, może się tak zdarzyć, że zaczniemy ignorować przychodzące do nas powiadomienia o danych płatnościach. Jeśli przestaniemy korzystać z jakiejś usługi, która nadal będzie opłacana, stracimy pieniądze. Innym scenariuszem jest zobowiązanie się do większej liczby abonamentów, nad którymi stracimy kontrolę. Warto zatem trzymać rękę na pulsie i od czasu do czasu przeglądać historię zleceń oraz dokładnie je weryfikować. W każdym momencie możesz zrezygnować z automatycznego opłacania danej usługi bez żadnych konsekwencji.

Jeśli jesteś przedsiębiorcą
O ile dla klientów prywatnych takie usługi są bezpłatne, to sprzedawcy muszą już płacić prowizję od każdej transakcji. Tego typu płatności w standardzie działają na zasadzie zwykłego e-przelewu, więc pieniądze są księgowane w przeciągu kilkunastu godzin (w dniach roboczych). Dla małych i średnich firm może nie być to najlepsze rozwiązanie – warto zatrudnić księgową, lub zająć się opłacaniem wszystkiego na własną rękę. Natomiast dla dużych firm, gdzie koszty nie robią różnicy, będzie to bardzo wygodna i przydatna funkcja. 

Alternatywy
Jeśli opcja automatycznych płatności nie do końca Cię przekonuje, warto rozejrzeć się za innymi metodami, np. szybkich płatności mobilnych. Na rynku branżowym dostępne są takie funkcje jak one click payment, dzięki której sfinalizujemy transakcję jednym kliknięciem, pod warunkiem, że posiadamy konto u jakiegoś operatora rozliczeniowego.

 

To może Cię zainteresować