Czym są płatności cykliczne?

16 czerwca 2018

Rachunki i wszelki comiesięczne zobowiązania potrafią być prawdziwym utrapieniem. Wcale nie chodzi o ich wysokość, tylko konieczność załatwiania pojedynczych spraw w określonym terminie każdego miesiąca. Jest to szczególnie uciążliwe, jeśli w pracy zbliża się kolejny deadline, w domu czeka na nas remont, a jeszcze trzeba mieć czas dla siebie. Jeśli tylko istniałoby rozwiązanie, które załatwiałoby wszystkie rachunki za nas…. Na szczęście takie rozwiązanie już istnieje, oto płatności cykliczne.

Jak sugeruje sama nazwa płatności cykliczne polegają na regularnym obciążaniu karty płatniczej użytkownika. Dzięki zastosowaniu tej usługi, kupujący nie muszą już pamiętać o wykonywaniu powtarzalnych opłat, a sam sprzedawca dostaje korzyść w postaci regularnego i terminowego otrzymywania płatności za oferowaną usługę. Jest to bardzo praktyczne i wygodne rozwiązanie, które będzie pamiętać za nas o płaceniu za prąd, Internet czy abonament.

Jak działa usługa?
Płatności cykliczne to bezobsługowa formą płatności automatycznych. Co to oznacza? Otóż po zarejestrowaniu takiej usługi, w kolejnych terminach płatności np. faktury za telefon, prąd czy abonament użytkownik będzie informowany, że wkrótce nastąpi obciążenie jego karty określoną wcześniej należnością. Autoryzacji samej transakcji dokonuje za niego wybrany wcześniej pośrednik płatności. W dowolnym momencie, użytkownik może takie zlecenie odwołać i zrezygnować z usługi. Jeśli w wyniku określonej sytuacji życiowej nie będziemy mogli zapłacić rachunku w danym momencie wystarczy, że zrezygnujemy z usługi, przy czym potem możemy do niej ponownie wrócić. Usługa oznacza koniec z uporczywym obowiązkiem i naliczanymi odsetkami, ponieważ teraz nasze rachunki będą zawsze opłacone w terminie.

Co jeszcze warto wiedzieć?
Płatności cykliczne należą do rodzaju automatycznych transakcji, stanowiących część płatności dokonywanych bez potrzeby każdorazowego wprowadzania danych karty płatniczej lub danych do autoryzacji przelewu. Wprowadzenie tej usługi eliminuje konieczność podawania numeru karty przy każdej płatności za rachunki po stronie użytkownika. Jego karta będzie cyklicznie obciążana, zgodnie z wcześniej zawartą umową, co eliminuje problem nieskutecznej windykacji należności. Płatności takie oferuje obecnie wiele operatorów pośredniczących w płatnościach online, jak Dotpay. Z tej metody płatności może korzystać każdy, kto posiada kartę kredytową lub debetową, przy czym nie ma znaczenia czy rachunek jest w polskim banku. Co więcej, płatność cykliczną możemy ustawić dla wielu innych transakcji, nie tylko dla rachunków. To rozwiązanie pozwala nam opłacać miesięczny karnet na siłownię czy basen, naukę języka czy korepetycje. W przeciągu kilku następnych lat płatności cykliczne staną się zapewne naszą codziennością.

 

To może Cię zainteresować