Poradnik bezpiecznych zakupów online

20 stycznia 2019

W dobie cyfrowej rzeczywistości, coraz więcej produktów i usług możemy otrzymać, płacąc za nie w sieci. Badania wyraźnie wskazują, że Polacy doceniają ciągle zwiększającą się wygodę płatności cyfrowych, ale jednocześnie potrzebują większej pewności co do poziomu ich bezpieczeństwa. Tak więc mimo, że dużo częściej niż jeszcze kilka lat temu robimy zakupy właśnie w ten sposób, duża grupa osób obawia się ryzyka włamania na konto bankowe czy kradzieży danych. Jak zatem robić zakupy w sieci tak, żeby bezpiecznie płacić za ulubione produkty? Oto rozwiązania, które pomogą przekonać klientów do zakupów online.

Nie da się zaprzeczyć faktom, głoszącym, że dzisiejsi konsumenci szybko przestawiają się na elektroniczne formy płatności. Jest to jak najbardziej zrozumiałe, ponieważ metody te pozwalają szybko i sprawnie załatwić bieżące sprawy, opłacić rachunki czy zakupić upragniony towar. Mimo, że wiele osób postrzega je jako ewentualne zagrożenie, to warto zaznaczyć, że nawet najsprawniejsze systemy bezpieczeństwa, nie uchronią nas przed własną nieroztropnością i to my sami narażamy się na niebezpieczeństwo. Otóż transakcje online mogą być ryzykowne dla tych, którzy korzystają z nich nieumiejętnie oraz w sposób nieodpowiedzialny. 

Grunt to myśleć
Wielu użytkowników niestety nie zdaje sobie sprawy z potencjalnych zagrożeń, na jakie są narażeni podczas dokonywania swoich e-transkacji w sklepach online. Okazuje się, że poziom wiedzy na temat cyberoszustw oraz systemów zabezpieczeń jest bardzo niska wśród polskich e-konsumentów. A bezpieczne płacenie jest bardzo proste! Wystarczy pamiętać o kilku podstawowych rzeczach, jak odpowiednia zapora, program antywirusowy czy systematyczne aktualizacje, który brak może poważnie zagrozić naszym operacjom finansowym. 

Na co należy uważać?
Jeśli chcesz, żeby Twoje zakupy internetowe były naprawdę bezpieczne, wystarczy, że będziesz przestrzegać kilku podstawowych zasad. Zacznijmy od tego, że najlepiej kupować w zaufanych sklepach internetowych. Ażeby zyskać taką pewność co do sklepu, należy sprawdzić czy nikt nie podszywa się pod stronę naszej ulubionej marki i czy zgadza się adres sklepu na pasku przeglądarki. W sytuacji, gdy kupujesz w nowym sklepie, dobrym pomysłem jest przejrzenie dotychczasowych opinii innych internautów na jego temat. Uważaj na różnego rodzaju podejrzane wiadomości, ponieważ oszuści internetowi są w stanie podrobić e-maile wysyłane przez sklepy. Jeśli wiec zastanawiasz się nad wiadomością o dziwnym zamówieniu lub zaległej płatności, najlepiej od razu skontaktuj się z biurem obsługi klienta sklepu. Ważne jest też, żeby kupować na pewnym sprzęcie, korzystając z zabezpieczonej sieci. Oznacza to również, że niezmiernie ważna jest ochrona antywirusowa naszego komputera lub smartfona. Nigdy nie rób zakupów na otwartym, niezabezpieczonym wi-fi – np. w galerii handlowej czy innym miejscu publicznym.

Co jeszcze można zrobić?
Robiąc zakupy upewnij się, że dany e-sklep oraz pośrednik posiadają certyfikat bezpieczeństwa SSL. Można to łatwo zrobić, sprawdzają czy adres danej strony bankowej czy witryny e-sklepu rozpoczyna się od https://. Jeśli chcesz być absolutnie pewny, że instytucja pośrednicząca w e-transakcji jest wiarygodna i bezpieczna, korzystaj ze sprawdzonych serwisów płatności online posiadających wszelkie potrzebne certyfikaty, jak np. Dotpay. Tego typu pośrednicy oferują szybkie przelewy, gdzie wszystkie dane wypełniane są automatycznie, bez możliwości ingerencji osoby trzeciej oraz bez możliwości popełnienia błędu.

 

To może Cię zainteresować