Bezpieczne kupowanie w sieci

19 stycznia 2019

Świąteczne zakupy, szaleństwo przecen, Black Firday czy nowy sezon modowy – wszystko to sprawia, że chętnie szukamy ciekawych prezentów czy okazji. Prowadzi to do konieczności zapoznania się z ofertą niejednego sklepu. W tej sytuacji żaden, nawet największy sklep wielkopowierzchniowy, nie może się równać z wachlarzem oferty, do jakiej użytkownicy otrzymują dostęp przez Internet. Wystarczy usiąść z kubkiem kawy przed komputerem i zabrać się za zakupy – o wiele wygodniejsze niż chodzenie między półkami sklepowymi przez wiele godzin. Mimo tej wygody, wciąż wielu Polaków obawia się zakupów online. Dlaczego? Wiąże się to z faktem, że wiele sklepów wymaga obecnie płatności kartą płatniczą. Okazuje się, że wielu z nas nie jest oswojonych z tą formą płatności i zwyczajnie obawia się podawania danych karty w Internecie. Czy słusznie?

Jak już wspomniano niektórzy z nas wciąż mają obawy przed realizowaniem płatności online przy użyciu karty płatniczej, jednak czy faktycznie jest się czego bać? Otóż nie! Wystarczy zachować podstawowe i zupełnie logiczne zasady bezpieczeństwa (w realu nie dajesz obcym ludziom swojej karty do ręki, prawda?) podczas dokonywania zakupów online i ten sposób realizacji transakcji online okazuje się jednym z najbezpieczniejszych z dostępnych form płatności. Okazuje się nawet, że jest to bezpieczniejsza forma zakupów od tych dokonywanych w realnej rzeczywistości, gdy kartę np. wręczamy sprzedawcy czy kelnerowi. Co jeszcze warto wiedzieć?

Zalety użycia karty w sieci
Warto pamiętać, że użycie karty w sieci to jeden z najprostszych i najszybszych sposobów na uregulowanie należności w dowolnym sklepie internetowym. Co prawda płatność kartą w sieci nie jest tak łatwa jak zwykłe płacenie plastikiem w sklepie przy terminalu POS, to jednak pamiętajmy, że do sklepu musimy się wybrać. Ponadto metoda płatności kartą w sieci jest znacznie wygodniejsza niż samodzielne wpisywanie danych do przelewu. Co do szybkości, to płatności kartą z powodzeniem mogą konkurować z automatycznymi transferami typu „pay-by-link”. Kolejnym powodem, który przemawia za płaceniem w sieci przy użyciu karty jest brak możliwości wybrania banku użytkownika do zrealizowania szybkiego przelewu online. Bywa przecież, że operator przelewów online, którego wybrał dany sklep, nie ma podpisanej umowy z konkretnym bankiem. Nie jest to wcale sytuacja tak rzadka, jak mogłoby się wydawać, np. Raiffeisen Polbank współpracuje tylko z dwoma operatorami oferującymi opcje pay-by-link. Wtedy pozostaje tradycyjny przelew, który wydłuża czas realizacji zlecenia od jednego do nawet kilku dni, płatność za pobraniem lub właśnie płatność kartą. Są e-sklepy, które honorują wyłącznie płatność kartą, jak np. Tesco Ezakupy. Co więcej, karta przydaje się szczególnie w przypadku płatności zagranicznych. 

Na co uważać?
Wygoda i zabezpieczenia stosowane przez operatora płatności nie zwalniają nas z konieczności myślenia. To my sami jesteśmy odpowiedzialni za prowokowanie niebezpiecznych sytuacji, na które narażamy się, nie zachowując podstawowych zasad bezpiecznego korzystania z karty. Czego zatem unikać, aby nie narażać się na niepotrzebne ryzyko? Przede wszystkim nie przechowuj karty razem z numerem PIN, nie przechowuj numeru karty wirtualnej i daty jej ważności razem z kodem CVV2 oraz - co najważniejsze - nie udostępniaj karty, jej numeru PIN oraz innych danych karty osobom nieuprawnionym. Trzymając się tych podstawowych, zupełnie zrozumiałych zasad, będziesz mógł się cieszyć wygodnymi i bezpiecznymi zakupami online.

To może Cię zainteresować