Najczęściej wybierane sposoby płatności w Polsce, część 1

9 lipca 2016

Zakupy czy realizacja określonych zobowiązań finansowych nie musi się już wiązać z noszeniem przy sobie portfela wypełnionego gotówką. Transakcje bezgotówkowe stają się coraz bardziej popularne. Korzystają z nich bardzo często klienci sklepów internetowych czy serwisów oferujących określone dobra wirtualne takie, jak muzyka, filmy lub gry. Przedstawiamy przegląd najbardziej popularnych sposobów płatności elektronicznych.

Płatności gotówkowe w sieci

Zaczynamy od sposobu płatności, który jest najbliższy tradycjonalistom, którzy chcą robić zakupy w sklepach internetowych, płacić szybko za zakupy, ale wciąż lubią mieć przy sobie portfel. Za pośrednictwem sieci dokonamy, bowiem bez problemu również płatności gotówkowych. Okazuje się, że Polacy ten sposób zapłaty za kupione towary wykorzystują bardzo często. Dokonując zakupów w jednym ze sklepów internetowych wybieramy opcję tradycyjny przelew i otrzymujemy wzór wypełnionego blankietu. Możemy go zapisać w komputerze lub wydrukować. Powszechnie stosowaną metodą płatności gotówkowej jest przelew bankowy oraz przekaz pocztowy. Zapłaty dokonujemy w odpowiednim punkcie, czyli w oddziale swojego banku lub przy okienku pocztowym.

Przelewy internetowe

Dużo szybciej i wygodniej dokonamy przelewu internetowego. To nic innego, jak zwykły przelew, który możemy zrealizować za pośrednictwem sieci. Dokonując finalizacji transakcji otrzymujemy od sprzedawcy dane do przelewu. Następnie kierujemy się na stronę swojego banku i logujemy się do systemu bankowości elektronicznej. Wybieramy opcję przelewu jednorazowego i uzupełniamy pola formularza. Będziemy musieli podać nr konta odbiorcy, jego dane, tytuł przelewu oraz jego kwotę. Tak, jak w przypadku każdej transakcji, operację musimy potwierdzić kodem jednorazowym. To swego rodzaju zabezpieczenie, dzięki któremu nikt niepowołany nie dokona przelewu z naszego konta. Oczywiście pod warunkiem, że będziemy odpowiednio chronili kody jednorazowe. Przelew online oznacza większy komfort płacącego, gdyż nie musi od udawać się do placówki banku lub na pocztę. Wszystkie czynności może wykonać siedząc przed ekranem komputera. W zależności od banku, w którym posiadamy rachunek, przelew może trafić na konto odbiorcy już po chwili. Czasami jednak realizacja takiego przelewu trwa dłużej.

Płatność za pomocą SMS-a

Za pomocą telefonu komórkowego dokonamy dziś tzw. mikropłatności. Są nazywane w ten sposób, ponieważ ich kwota z reguły nie jest zbyt wysoka. SMS-y Premium, bo o nich mowa, to doskonały sposób na automatyzację sprzedaży drobnych usług. Zapłacimy w ten sposób za możliwość obejrzenia filmu w jednym z serwisów udostępniających treści tego typu, dostęp do płatnego artykułu czy horoskop na dany dzień otrzymany w formie wiadomości tekstowej. Usługa Premium SMS jest bardzo prosta. Wchodząc na stronę sprzedawcy danej usługi możemy znaleźć odpowiedni numer i treść wiadomości, jaką należy pod niego wysłać. Po chwili otrzymujemy SMS zwrotny, zawierający specjalny kod. W momencie, gdy wpiszemy go w odpowiednim miejscu w serwisie dostęp do danej usługi czy treści zostaje odblokowany. 

To może Cię zainteresować